Nikt nie przyswaja tak szybko nowych technologii jak dzieci. Proces ten zaczyna się gdy, maluch z pieluchą samodzielnie włącza telewizor, tablet czy komputer. Gdy dziadkowie a nawet rodzice mają problem z obsługą zmywarki czy pralki to dzieci bardzo często pomagają w zrozumieniu kolejnych etapów użytkowania. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej rodziców  postrzega umiejętność programowania jako niezbędny już element rozwoju i edukacji dziecka. Programowanie dla dzieci ma sens.

Programowanie dla dzieci w Olsztynie

Dzieci w naturalny sposób są ciekawe nowych technologii. To moment, gdy warto podjąć decyzję, czy ciekawość tę zaspokoić zakupem tabletu i wręczeniem go dziecku, by nie przeszkadzał dorosłym czy znaleźć sposób na przekazanie najpierw podstawowych a potem coraz bardziej skomplikowanych algorytmów. 

Programowanie dla dzieci w Olsztynie wcale nie jest kierowane do tej grupy, która otrzymuje same piątki z przedmiotów ścisłych. Programowanie to przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia oraz zdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów. Cechy te rozwijane we wczesnym dzieciństwie i umiejętnie podsycane w kolejnym okresie życia zamieniają się w predyspozycję do rozumienia i tworzenia języka oprogramowania. Jeżeli dziecko posiada wrodzoną ciekawość, lubi się uczyć, sprawdzać jak funkcjonują zabawki, grać w łamigłówki i gry towarzyskie z pewnością to ten moment, by wprowadzić je w podstawy programowania i nadzorować proces zaangażowania. 

Jak uczyć dziecko programowania

Programowanie dla dzieci to zajęcia dodatkowe, pozaszkolne, które powinny być prowadzone w taki sposób, by przede wszystkim dostarczać im radości i satysfakcji a nie kojarzyć się z kolejnym kursem organizowanym przez rodziców. Dzieci powinny uczyć się programowania poprzez zabawę, ma ona zaspokajać ich pasję i ciekawość. Dzięki temu, po wyjściu z zajęć, będą kontynuowały ją również w domu. Jeżeli dziecko będzie traktowało zajęcia jako przymusowe, jako część szkolnej nauki, może się zniechęcić i szybko porzucić zainteresowanie tematem. 

Gdy uczeń szkoły podstawowej zaczyna opanowywać czytanie i pisanie to dobry moment, by zacząć podstawy programowania, posłać dziecko na zajęcia i obserwować czy sprawiają mu przyjemność. Może się zdarzyć, że nie nastąpi to od razu, programowanie to dziedzina, w której trzeba się rozsmakować, czasem przychodzi to bardzo powoli. Najważniejsze jest, by stworzyć mu warunki do nauki dokładnie wtedy, gdy samo będzie tego chciało.

Co zrobić, by rozbudzić zainteresowanie dzieci programowaniem? 

Jednym ze sposobów na rozwijanie w dziecku zainteresowania programowaniem jest odpowiedni dobór zabawek czy gier logicznych. Nie powinien to być jednak zakup przedmiotów i pozostawienie reszty dziecku. Aktywność rodziców, zabawa z dzieckiem i wspólne dochodzenie do możliwości jakie w nich tkwią to sposób na rozwój kreatywności i dziecięcej wyobraźni. 

Naukę programowania u dzieci warto zacząć od darmowej platformy online, na której dzieci uczą się tworzenia najprostszych gier oraz animacji przy pomocy oferowanych przez stronę narzędzi. Zabawa działa jak układanie puzzli, z jasno opracowaną instrukcją na każdym z nich. 

Internet dostarcza mnóstwo pomysłów i narzędzi do tworzenia prostych programów, animacji, gier przygotowujących do programowania. Niektóre z nich bazują na konkretnych językach programowania rozwijając umiejętności poprzez zabawy w gry budowane na ich bazie. To już właściwa nauka stawiająca konkretne wyzwania, cały czas jednak spełniająca warunki poszerzania pasji i zainteresowań. 

Nasza zależność od technologii coraz mocniej się rozszerza. To dlatego tak ważne jest, by w miarę wcześnie stać się aktywnym uczestnikiem świata cyfryzacji.